Română

Întruniri ştiinţifice

Institutul de Istorie al Universității de Stat din Moldova, în cooperare cu Institutul Național pentru Studiul Totalitarismului al Academiei Române și Muzeul Național de Istorie a Moldovei, a organizat, pe data de 21 septembrie, Conferința științifică „Epoca lui Gorbaciov și transformările din blocul comunist”.

Evenimentul este parte din seria de acțiuni comune multianuale, reunind cercetători de pe ambele maluri ale Prutului: dr. hab. Florin ABRAHAM, directorul Institutului Național pentru Studiul Totalitarismului al Academiei Române; dr. Florin-Răzvan MIHAI, cercetător științific III la Institutul Național pentru Studiul Totalitarismului al Academiei Române; dr. Ana-Maria CĂTĂNUȘ, cercetător științific II la Institutul Național pentru Studiul Totalitarismului al Academiei Române; dr. Constantin HLIHOR, profesor asociat, Universitatea din București;  dr. Vasile BUGA, cercetător la Centrul de Studii Ruse și Sovietice „Florin Constantiniu” din cadrul Institutului Național pentru Studiul Totalitarismului; mem. cor. al AȘM Gheorghe COJOCARU, directorul Institutului de Istorie al USM; dr. Virgiliu BÎRLĂDEANU, șeful Secției de Istorie Contemporană a Institutului de Istorie al USM; dr. Octavian ȚÎCU, cercetător științific coordonator la Institutul de Istorie al USM; dr. hab. Elena NEGRU, cercetător științific principal la Institutul de Istorie al USM; dr. Anatol ȚĂRANU, cercetător științific coordonator la Institutul de Istorie al USM; dr. hab. Ion ȘIȘCANU, cercetător științific principal la Institutul de Istorie al USM; drd. Gabriela ȚĂRANU, cercetător științific la Institutul de Istorie al USM.

Conferențiarii au adus în discuție impactul reformelor inițiate de Mihail Gorbaciov asupra Uniunii Sovietice, a țărilor din blocul comunist și a României. Comunicările au evidențiat atât natura contradictorie a fenomenului „Gorbymania” și a politicilor de perestroika și glasnost, cât și efectele lor asupra sistemului sovietic aflat în criză. S-a subliniat diferența de viziune dintre reformismul gorbaciovist și rigiditatea regimului Ceaușescu.

O atenție specială a fost acordată consecințelor perestroikăi în RSS Moldovenească – aici reformele gorbacioviste au declanșat un amplu proces de renaștere națională, cu efecte profunde asupra identității, limbii și memoriei istorice. Totodată, au fost analizate reacțiile aparatului de partid și ale structurilor de securitate, care au încercat să mențină controlul ideologic și să contracareze influența românească, precum și apariția mișcărilor separatiste din Transnistria.

În ansamblu, dezbaterile au conturat o imagine complexă a epocii gorbacioviste – o perioadă de mari speranțe și de profunde contradicții, în care reformele gândite pentru salvarea sistemului comunist au devenit, paradoxal, catalizatorul destrămării sale și al apariției unei noi ordini politice în Europa de Est.

Evenimentul a fost organizat în cadrul proiectului „Parteneriat pentru întărirea rezilienței societale prin promovarea valorilor democratice și diseminarea cunoștințelor istorice: schimb de experiență și aplicarea celor mai bune practici între comunitatea academică și organizațiile societății civile din Lituania și Moldova”, implementat cu suportul Programului Cooperare pentru Dezvoltare și Promovarea Democrației al Ministerului Afacerilor Externe al Republicii Lituania.


Institutul de Istorie al Universității de Stat din Moldova, în parteneriat cu Institutul Național pentru Studiul Totalitarismului al Academiei Române și Muzeul Național de Istorie a Moldove, organizează conferința știiințifică „Epoca lui Gorbaciov și transformările din blocul comunist”. Evenimentul va avea loc pe data de 21 septembrie 2025, cu începere de la ora 10:00, în incinta Muzeului Național de Istorie a Moldovei (mun. Chișinău, str. 31 August 1989, nr. 121A).

alt

În contextul Zilei Comemorării Victimelor Foametei din anii 1946–1947, în data de 12 aprilie 2025, colaboratorii Secției Istorie Contemporană au participat la evenimentul comemorativ desfășurat în cadrul Complexului Muzeistic din satul Avdarma, UTA Găgăuzia. Manifestarea a reunit istorici, muzeografi, cercetători și reprezentanți ai administrației publice din Chișinău, Comrat, Tiraspol și alte localități, într-un demers comun de documentare a crimelor regimului totalitar-comunist și de cultivare a memoriei victimelor foametei, represiunilor și deportărilor staliniste.

Pe data de 13 mai 2025, Academia de Științe a Moldovei (Secția Științe Sociale, Economice, Umanistice și Arte), Universitatea de Stat din Moldova, Institutul de Cercetări Juridice, Politice și Sociologice, Institutul de Istorie și Centrul de Economia Industriei și Serviciilor al Institutului Național de Cercetări Economice „Costin C. Kirițescu” al Academiei Române organizează conferința științifică națională cu participare internațională „Integrarea europeană a Republicii Moldova în contextul demarării negocierilor pe marginea acquis-ului comunitar”. Lucrările conferinței științifice se vor desfășura începând cu ora 10.00, în regim on-line. Evenimentul are loc în contextul marcării Zilei Europei în Republica Moldova și este la cea de-a XIX ediție.

În perioada 16-18 octombrie 2024, la Institutul de Istorie al Universității de Stat din Moldova s-a aflat în vizită de lucru o delegație de cercetători științifici/profesori universitari din Polonia și Ukraina. Istoricii s-au întrunit împreună cu colegii din Secția Istorie Medievală a Institutului de Istorie și Centrul de Istorie şi Cultură Poloneză de la Universitatea Pedagogică de Stat „Ion Creangă” din Chișinău, la o dezbatere științifică cu genericul „Relaţiile polono-moldoveneşti (sec. XV-XXI). Probleme şi abordări//Polsko-mołdawskie stosunki (XV-XXI wiek). Zarys problematyki”.

RSS
  • Video
  • Chestionar

Cum apreciaţi pagina web a institutului?

Institutul de Istorie, str. Academiei 3/2, MD2028, Chişinău, Republica Moldova
tel.: (+373) 022 738400 | e-mail: institut.istorie@gmail.com
Administrare și întreținere site web: Andrei EMILCIUC